Fyziotréning v posledných rokoch nabral veľmi na popularite. Počuť o ňom môžte v miestnych fitkách, pri návštevách fyzioterapeutov alebo v športových kluboch.
Vykonávajú však všetci práve fyziotréning? O čo vlastne ide?
Ja vnímam fyziotréning ako prvok, ktorému predchádza komplexná diagnostika vykonávaná fyzioterapeutom, ktorý sa opiera o svoje postupy a metodiky.
Diagnostika pozostáva z:
- odobratia anamnézy
- vyšetrenia pohľadom
- funkčného testovania
- záťažového testovania
Po kvalitnom zbere úvodných dát o našom klientovi, zostavujeme následne program fyziotréningu, na základe ktorého sa snažíme klientovi pomôcť v rozvoji rôznych kondičných aspektov.
Fyziotréning sa najčastejšie zameriava na:
- prevenciu pred zraneniami
- kompenzáciu pohybových stereotypov
- rozvoj sily, rýchlosti, vytrvalosti a výbušnosti
- reedukáciu pohybových vzorov
Prvé tri body sú vám asi celkom známe. Ale čo znamená reedukácia pohybových vzorov? Toto slovné spojenie je niečo, na čo sa veľa krát dôraz nekladie. Svojim spôsobom života (sedavé zamestnanie, stereotypná práca v predklone) si vytvárame pohybovú chudobu, následkom čoho vznikajú obmedzenia alebo nesprávne stereotypy zapájania jednotlivých kĺbov alebo samotnej chrbtice pri pohybe. Fyziotréning nám slúži ako prostriedok, pomocou ktorého sa snažíme odnaučiť tieto negatívne pohyby a oživiť u klientov ten správny pohybový stereotyp.
Silový fyziotréning s tenistkou TC Empire Trnava, spolupráca vyše 1 roka.
Fyziotréning v rámci rehabilitácie po plastike predného krížneho väzu (obaja 5.mesiac).
Vľavo: futbalista U19 KFC Komárno Vpravo: hádzanárka Tatranu Stupava
Moje odporučenie na záver: V rámci fyziotréningu by malo ísť o dlhodobejšie spolupráce (min.1 mesiac), aby bola možná rediagnostika a zhodnotenie vstupov a výstupov po dodržovaní nastaveného programu.