Rehabilitácia

Kedy začať behať po plastike ACL

Plastika predného krížneho väzu, teda ACL patrí k jedným z najčastejších operačných zákrokov kolenného kĺbu, a to najmä u športovcov, ktorí vykonávajú kontaktný šport alebo šport, v ktorom dochádza k častým zmenám smeru.

Samotná rehabilitácia by mala trvať 9-12 mesiacov, predtým než sa pacient vráti do plnej záťaže v športe. Rehabilitácia má svoje zákonitosti a postupnosť, ktorú by mal fyzioterapeut vysvetliť pacientovi a následne nastaviť vhodný rehabilitačný plán, ktorý by mal rešpektovať tieto zákonitosti.

Ako fyzioterapeut však vnímam najčastejšiu a najväčšiu chybu, keď je rehabilitácia podcenená a často uponáhľaná. Pacienti začnú behať priskoro, so zámerom – chcem sa čo najrýchlejšie dostať naspäť na ihrisko. Tým pádom nemajú priestor na adaptáciu náhradného väzu na záťaž, a končia často na replastikách.

Kedy je teda vhodné začať behať, tak aby sme znížili riziko poranenia a optimalizovali rehabilitáciu?

V prvom rade je to u každého individuálne. Existujú však všeobecné kritériá, ktoré by mali byť splnené predtým, než sa pustíme do behu.

1.Trofika svalstva a plná mobilita – toto sú dva faktory, ktoré sú nevyhnutné k tomu aby sme vôbec mohli pomýšľať na činnosť akou je beh. Rozdiel objemu operovanej a zdravej končatiny by mal byť nanajvýš 1cm. Na druhej strane mobilita kolena takúto rezervu nemá, a pre beh potrebujeme plné vystretie kolenného kĺbu a minimálne 120 stupňov v ohybe.

2.Stabilita kĺbu a svalová sila – stabilita a polohocit kĺbu v priestore sú ďaľšími nevyhnutnými kritériami k tomu, aby sme sa mohli pustiť do dynamických činností. Rovnako tak aj svalová sila našich dynamických stabilizátorov kolena, teda kvadricepsu a hamstringov.

3.Positive shin angle – tretie a posledné kritérium, ktoré by malo byť splnené je „positive shin angle“, teda schopnosť aktívne zaťažiť kvadriceps pri cvikoch ako sú výpad alebo jednonožný drep. Tento mechanizmus býva často kompenzovaný pacientami odkláňaním sa od operovanej nohy alebo prenášaním záťaže do oblasti bedier.

Ďaľšie kritériá, ktoré sa považujú za dôležité je obnova správneho stereotypu chôdze, silová symetria pri silových cvičeniach (výpad, drep, legpress, predkopávanie) a v neposlednom rade sila svalstva nad kolenom a pod kolenom, teda svaly bedra, predkolenia a členku.

Celý článok si môžete prečítať aj na mojom instagrame – https://www.instagram.com/ejdem.pal/.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *